A házastársi-, élettársi együttélés nem pusztán egy érzelmi viszonyt, hanem gazdasági közösséget is jelent, jelenthet, és mint ilyen, nem nélkülözheti a racionális gondolkodást. Vagyonjogi megállapodás megkötésének különösen akkor van jelentősége, ha a felek jelentősen eltérő vagyoni-jövedelmi helyzetben lépnek kapcsolatra egymással, vagy egyikük vagyontárgyába közösen teljesítenek anyagi (vagy akár természetbeni) beruházást. A vagyoni viszonyaik rendezésére a feleknek nemcsak a kapcsolat létesítését megelőzően, hanem annak tartama alatt is bármikor lehetőségük van. Ez az előrelátás egy esetleges bontóper, különköltözés során nagyban hozzájárulhat a békés elváláshoz. Ügyvédként nemcsak vagyonjogi szerződések megszerkesztését vállalom, hanem, a házastársi, élettársi együttélés valamennyi vagyonjogi (ideértve például a tartásdíjjal kapcsolatos) kérdésében is állok ügyfeleim rendelkezésére.
A házassági kötelék felbontása (válás) során segítem és képviselem bíróság elött, hogy a válás a lehető leggyorsabban és „fájdalom mentesen” történjék. Segítem a megegyezést a gyermekek feletti szülői felügyelet, a kapcsolattartás, tartásdíj ill. a közös lakás használata tekintetében.
A házastársak nem csak a szerzett bevételeken, hanem az adósságokon is osztoznak – azaz az adósságok is közös vagyonnak számítanak –, feltéve, hogy a felek nem kötöttek házassági vagyonjogi szerződést.
Az egyik fél által örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgyak a házasságkötést követően is különvagyonnak minősülnek. A házasságkötés ténye tehát ebből a szempontból nem írja felül az öröklés vagy az ajándékozás alapján létrejött vagyoni viszonyokat.
© Copyright drhorvathakosugyved.hu 2016 - 2024